luni, 24 septembrie 2012

Steaua - Rapid 1 - 0

Din capul locului a fost o victorie meritata a Stelei in fata unei echipe Rapid care prin jocul aratat a cersit un egal si din fericire nu l-a obtinut. Steaua a inceput in poarta cu Tatarusanu, in aparare Georgevski, Szukala, Chiriches si Latovlevic, la inchidere Pintilii si Bourceanu, mijlocasi ofensivi Chipciu, Tanase si Rusescu si atacant Rocha. Sabau a inceput cu Pecanha in poarta, Oros, Grigore, Glauber si Milisavjevic in aparare, Codrea, Teixeira si Herea mijlocasi, Pancu, Surdu si Bilasco in atac. Rapidul a venit pe stadionul National cu intentia de a obtine un punct si a practicat un joc urat, cu trageri de timp si multe momente in care jucatorii sai au aruncat baloane fara adresa numai pentru a scapa de minge. Prima ocazie importanta si singura a Rapidului pe parcursul primei reprize a fost la actiunea frumoasa a lui Teixeira din minutul 21. Din fericire portarul Stelei a reusit sa ii inchida unghiul jucatorului Rapidului si apoi a respins sutul acestuia in corner. Dupa acest moment greu Steaua a avut trei ocazii importante. Prima a venit in minutul 23 cand centrarea foarte buna a lui Georgevski a fost reluata paralel cu poarta de catre Rusescu. Tot atacantul Stelei a sutat mult peste dupa centrarea buna a lui Tanase. In minutul 35 sutul lui Rocha a trecut putin pe langa poarta si astfel la pauza s-a intrat cu 0-0. A doua repriza a inceput cu cele doua intrari golanesti ale lui Pancu care nu a primit decat un galben din partea arbitrului sloven al meciului. Prima a fost o talpa intentionata pe glezna lui Pintilii si a doua a fost o intrare imprudenta a veteranului jucator giulestean. Steaua a avut apoi doua ocazii foarte mari de a marca. Prima prin Chiupciu care, scapat singur cu Pecanha a reusit sa traga in acesta si apoi prin Rusescu care a sutat din 6 m in portarul giulestean. In minutul 62 Chiupciu a trimis prima data in bara dupa un corner batut foarte bine de Bourceanu balonul fiind recentrat de Szukala. In minutul 72 la o greseala a lui Georgevski balonul a fost recuperat de Surdu care i-a pasat in careu veteranului Pancu care a sutat slab din careul de 16 m, balonul fiind blocat de Tatarusanu. In minutul 93 Chiupciu a trimis in bara din lovitura libera de la marginea careului de 16 m si jocul parea ca se indreapta spre un 0-0 nemeritat de giulesteni. Din fericire in ultimul minut actiunea pe partea dreapta a lui Chiupciu s-a soldat cu o pasa in careu pentru Bourceanu care a reusit un sut plasat invingandu-l pe Pecanha si Steaua a invins cu 1-0. Ma bucur pentru acest rezultat, atat pentru Steaua care incepe sa arate un joc placut, dar in primul rand ma bucur pentru infragerea Rapidului care a practicat un joc urat in care giulestenii au stat mai mult pe gazon in a doua repriza. Cu aceasta victorie Steaua se mentine pe locul 1 in clasament in timp ce Rapid se mentine la mijlocul clasamentului, Sabau avand de schimbat ceva pentru a spera la un loc de cupe europene.